bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

czy picie mleka jest zdrowe
Zdrowie

Czy picie mleka jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników

Zwolenników picia mleka jest prawie tylu samo ilu przeciwników tego procederu. Jedni wyrażają opinie, że mleko jest zdrowe i ma bardzo dużo wartościowych składników. Według innych szkodliwy jest tłuszcz zawarty w mleku. Również zwracają uwagę na fakt, że istnieją osoby, które nie tolerują laktozy, są uczuleni na krowie mleko i dla takich osób mleczny napój jest po prostu szkodliwy.

Pić mleko czy nie pić?

Wszelkiego typu dyskusje na temat mlecznego napoju zawsze pozostają otwarte i nigdy się nie kończą. Niektórzy powtarzają, że krowie mleko to najlepszy rodzaj napoju stworzony przez naturę. Inni uważają, że tego typu teoria sprawdza się doskonale tylko w przypadku cieląt. Trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić czy picie mleka jest zdrowe, czy też nie. Odpowiedź na pytanie: pić mleko czy nie pić, też pozostaje bez odpowiedzi.

Dlaczego warto pić mleko?

Uważa się, że człowiek pijący mleko przyswaja z niego do swojego organizmu ponad 80% pierwiastka, którym jest wapń. Ponadto mleko zawiera również fosfor, potas, cynk, selen, mangan, jod, fluor. Najwięcej mleka piliśmy jako dzieci, dzisiaj o mlecznym napoju już trochę większość osób zapomniała. Przez lata mamy i babcie wpajały, że ciepłe mleko z miodem jest dobre na przeziębienie, chłodne znakomicie orzeźwia, a szklanka mleka przed snem uspokaja. Nikt nie powiedział, że jest to nieprawda, ale faktem jest, że coraz więcej osób poszukuje mleka innego pochodzenia, aniżeli zwierzęce.

Co mówią przeciwnicy mlecznego napoju?

Przeciwnicy krowiego mleka twierdzą, że fosfor wywodzący się z niego jest o wiele mniej przyswajalny, niż fosfor, który znaleźć można w innych pokarmach, takich jak sardynki czy migdały. Ponadto bardzo często zwracają uwagę, że na krowie mleko jest coraz więcej uczulonych dzieci, które i w dorosłym swoim życiu też cierpią na alergię, wywołaną mlekiem.
Jednak mimo tych sprzecznych opinii eksperci i tak udowadniają i przekonują, że warto jest pić krowie mleko. Natomiast w przypadku gdy ktoś na mleko jest uczulony lub nie toleruje laktozy, powinien sięgnąć po mleko pochodzenia roślinnego.

Jakie są rodzaje mleka?

Bardzo popularne jest mleko kokosowe, migdałowe, sojowe. Już ogólnie dostępne staje się mleko bez laktozy. Bardzo popularne jest też mleko kozie. To ostatnie mleko często nazywane jest mlekiem hipoalergicznym i posiada bardzo wiele odżywczych wartości. Mleka roślinne pite z umiarem też doskonale wpływają na stan naszego zdrowia. Dzisiaj można pić mleko każdego rodzaju, ponieważ rynek oferuje bardzo duży wybór.