bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

Wizyta u psychologa
Zdrowie

Wizyta u psychologa – czy tylko wtedy, gdy następuje kryzys?

Do niedawna konsultacje z psychologiem postrzegano jako działanie konieczne jedynie w trudnych sytuacjach życiowych takich jak śmierć bliskiej osoby, uzależnienie czy zdrada. Obecnie jednak odchodzi się od takiego rozumienia pomocy psychologicznej, która obejmuje szerszy zakres podejmowanych problemów, począwszy od stanów lękowych, niskiej samooceny aż po trudności w adaptacji i napady paniki. Choć pierwsza wizyta nie jest łatwa, a efekty pracy nad sobą nie przychodzą od razu, warto skonsultować się ze specjalistą, by móc określić swój problem i poznać kroki do jego rozwiązania.

Kiedy udać się na wizytę?

Sami doskonale obserwujemy swoje zachowania i zmiany, jakie w nas zachodzą. W momentach, gdy nie radzimy sobie z problemami, kiedy sytuacja nas przerasta, warto rozważyć spotkanie ze specjalistą. Nie musi istnieć konkretna przyczyna z powodu której czujemy się źle, może być to nieradzenie sobie z emocjami, poczucie zniechęcenia, apatia lub nieuzasadnione napady lęku lub paniki. Jeśli odczuwamy podobne stany, z którymi sami sobie nie radzimy i nie pomagają też rozmowy z bliskimi, powinniśmy udać się po psychologa, który wskaże na przyczynę naszego stanu i nakreśli plan leczenia, pozwalający na poprawę naszego zdrowia psychicznego.

Niekiedy objawy załamania nerwowego lub depresji nie są oczywiste, można jedynie dostrzec pojedyncze symptomy takie jak trudności ze snem, zmęczenie czy rozdrażnienie, dlatego konsultacja z psychologiem pozwoli określić czy nasze problemy zdrowotne nie mają podłoża emocjonalnego.

Pierwsza wizyta, czyli na ile mam się otworzyć.

Pierwsza wizyta u psychologa nie jest łatwa, zwłaszcza dla introwertyków, którzy muszą opowiadać o sobie. Choć często będą poruszane intymne kwestie dotyczące emocji, uczuć, lęków czy innych trudności, warto być szczerym z psychologiem, by pomoc była skuteczna. Przed wizytą warto uporządkować swoje problemy, wskazać to, co sprawia nam największą trudność i dlaczego. W ten sposób psychologowi łatwiej będzie określić problem i zaproponować nam efektywne sposoby na radzenie sobie z problemami. Pierwsza wizyta służy także poznaniu metody dalszego leczenia i określeniu czasu potrzebnego na całą terapię.

Harmonia LUX MED oferuje konsultacje z psychologiem dla osób dorosłych zmagających się z różnymi problemami takimi jak choroba, mobbing, poddanie długotrwałemu stresowi, zaburzenie lękowe, czy depresja. Konsultacje nakierowane są na zdiagnozowanie pacjenta i zaproponowanie rozwiązania problemu podczas indywidualnie dopasowanej psychoterapii.

Materiał partnera