bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

Okulary przeciwsłoneczne
Lifestyle

Okulary przeciwsłoneczne dla aktywnych, czyli jakie?

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do zdrowego trybu życia. Jednym ze sposobów na jego prowadzenie jest aktywność fizyczna, a jogging, przejażdżki rowerowe, kajakarstwo czy jazda konna stają się dla wielu osób regularnie uprawianym hobby. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy uprawiasz sport od dawna, nie zapomnij o przydatnych akcesoriach. Jednym z nich są okulary ochronne.

Jaką funkcję spełniają sportowe okulary przeciwsłoneczne?

Na rynku można znaleźć okulary z ochroną przeciwsłoneczną, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych. Takie szkła wpływają korzystnie na komfort, a także wydajność w trakcie uprawiania danej dyscypliny. Jeśli jest to gra zespołowa, ochrona przed oślepiającym słońcem może zaważyć np. na wyniku rozgrywki.

Istnieją również przeciwsłoneczne okulary sportowe zaprojektowane do użytku na stoku, podczas uprawiania sportów zimowych. Inne sprawdzają się jako skuteczna ochrona oczu przed urazami. Doceniają je rowerzyści, biegacze czy piłkarze.

Niektóre sportowe modele są przeznaczone dla osób cierpiących na daleko- lub krótkowzroczność albo astygmatyzm. Nie tylko chronią oczy przed promieniami UV, lecz także pełnią funkcję korekcyjną. Jeśli masz głęboką wadę wzroku, dobrym wyborem mogą być okulary z nakładkami przeciwsłonecznymi do użytku wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne.

Zarówno szkła, jak i oprawy okularowe należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, ale i rodzaju aktywności czy dyscypliny sportowej.

Postaw na wysoką jakość wykonania

Przy doborze okularów ochronnych należy zwrócić uwagę na jakość wykonania danego modelu. Nie ma przy tym znaczenia, czy uprawiasz mało dynamiczny sport i ryzyko, że okulary zsuną Ci się z nosa czy zostaną uszkodzone, jest niewielkie. Szkła i oprawy okularowe powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Najtrwalszym tworzywem jest w tym przypadku poliwęglan.

Osoby prowadzące aktywny tryb życia często decydują się też na zakup okularów przeciwsłonecznych z powłoką Anti-Scratch, która dodatkowo chroni przed zarysowaniami.

Dobór soczewek dla sportowca

Tak samo, jak jakość wykonania, ważne są też właściwości soczewek przeciwsłonecznych. Aby szkła spełniały swoją funkcję, wybieraj te z filtrem UV 400. W ten sposób zapewnisz swoim oczom pełną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Jeśli jesteś amatorem sportów zimowych, na stoku sprawdzają się okulary sportowe z soczewkami polaryzacyjnymi. Polaryzacja chroni wzrok przed wyjątkowo oślepiającym światłem, które powstaje w wyniku odbicia promieni słonecznych od gładkiej powierzchni, w tym przypadku ośnieżonego stoku. Te właściwości docenią też osoby, które uprawiają sporty wodne.

Choć kolor soczewek z pozoru może być kwestią drugorzędną, wpływa na komfort noszenia okularów i jakość widzenia w różnych warunkach pogodowych. Nie ma znaczenia, czy kupujesz szkła w salonie optycznym, czy zamierzasz znaleźć ochronne okulary online – wybór kolorów soczewek jest bardzo szeroki:

  • szare – są uniwersalne i pasują do każdej pogody, nie wpływając na kontrast widzenia;

  • brązowe – to skuteczna ochrona przed światłem słonecznym, a ponadto sposób na pogłębienie ostrości widzenia;

  • ciemne – te soczewki zapewniają najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej;

  • zielone – sprawdzą się doskonale niezależnie od pogody, a ponadto sprawiają, że oczy wolniej się męczą;

  • niebieskie – poprawiają kontrast widzenia i sprawdzają się w słabych warunkach oświetleniowych;

  • fioletowe i czerwone – to sposób na ochronę, gdy światło słoneczne jest bardzo intensywne. Są one często wybierane do sportów zimowych;

  • żółte – pomagają uzyskać doskonały kontrast widzenia i jasność, dlatego sprawdzają się np. podczas mgły.

Jakie znaczenie ma kształt oprawek okularów sportowych?

Jeśli chcesz skupić się na uprawianiu sportu, nic nie powinno Cię rozpraszać, a już na pewno nie niewygodne i uwierające okulary. Poza jakością wykonania i rodzajem soczewek zwróć więc uwagę na projekt i kształt samych oprawek.

Okulary sportowe powinny idealnie przylegać do twarzy i pokrywać jej znaczną powierzchnię. Dzięki temu uzyskasz ochronę nie tylko przed słońcem, ale też wiatrem, opadami, drobinami kurzu, a nawet urazami mechanicznymi. Te cechy mają okulary w kształcie masek lub z oprawami w kwadratowym kształcie. Chodzi o to, aby zyskać komfort i jednocześnie szerokie pole widzenia.

Okulary sportowe, a nawet dziecięce okulary na WF na świeżym powietrzu, powinny mieć zauszniki oraz noski pokryte odpowiednim rodzajem gumy. Dzięki temu szkła nie będą się zsuwały, a ich noszenie nie będzie uciążliwe.

Wszystkie aspekty atrakcyjnych i funkcjonalnych okularów sportowych da się połączyć. Takie modele wysokiej jakości można znaleźć w katalogach uznanych producentów. Zdecyduj, czy wolisz typowe szkła przeciwsłoneczne, czy okulary z nakładką przeciwsłoneczną. Jako osoba aktywna i dbająca o każdy aspekt swojego zdrowia masz całkiem duży wybór.

Artykuł sponsorowany