bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

jak pokonać bezsenność
Lifestyle

Jak pokonać bezsenność i nigdy się jej już potem nie poddać?

Bezsenność coraz częściej dotyka coraz większe grono osób. Inaczej jest to forma zaburzenia snu, nazywana insomnią. Osoby cierpiące na bezsenność mają problemy z zasypianiem, a ich sen jest bardzo płytki i w każdej chwili może zostać przerwany. Przez zaburzenia snu, człowiek dotknięty bezsennością, ma w ciągu dnia znacznie obniżoną sprawność swojego organizmu.

Jak pokonać bezsenność?

Bezsenność się leczy, ponieważ na dłuższą metę taki stan sprawia, że bardzo trudno jest normalnie funkcjonować. Czasami na samym początku stosuje się słabe leki uspokajające typu waleriana, herbatki z melisą, Czasami zalecane są kąpiele w olejkach eterycznych stosowane tuż przed snem. Zaleceniem dobrego snu jest też wyciszenie się wieczorne, relaks, przewietrzenie sypialni, ćwiczenia rozciągające, czytanie książki, zastosowanie odpowiedniej diety. Problemy z bezsennością zaczynają się dopiero wtedy gdy żadne z powyższych zaleceń nie pomaga, a stan taki objawia się co najmniej trzy razy w tygodniu, przez cały miesiąc i znacznie się pogłębia.

Kogo dotyka bezsenność?

Na brak snu coraz częściej skarżą się już młode osoby w wieku 19, 20 lat. Na tego typu schorzenie cierpią osoby w średnim i starszym wieku. Ogólnie uważa się, że przyczyną bezsenności są kłopoty, problemy, nienaturalne sytuacje, które przeżywamy w danym okresie życia. W takich sytuacjach zamęczamy się myśleniem, różnego rodzaju przemyśleniami. Wszystko to odbija się na śnie i na możliwości zaśnięcia w porze do tego przystosowanej.
Uważa się nawet, że bezsenność, z czasem, stanie się chorobą cywilizacyjną.

Inne sposoby na pokonanie bezsenności

Lęk przed zaśnięciem i sama bezsenność nie powodują żadnych innych śmiertelnych powikłań. Są to schorzenia bardziej utrudniające życie, aniżeli mu zagrażające. Jednak w przypadkach ekstremalnych dobrze jest się zwrócić po poradę do lekarza psychiatry i opowiedzieć mu o swoich problemach. Czasami wystarczy zapisanie leku nasennego, stosowanego doraźnie, a czasami zaistnieje potrzeba ogólnej terapii wyzbycia się swoich lęków.
Dobrym sposobem na bezsenność jest też stosowanie relaksacji. Taki trening pomoże wyuczyć się stosowania odpowiednich ćwiczeń tuż przed zaśnięciem.
W niektórych przypadkach przyczyną bezsenności są nasilające się alergie. Zdarza się tak szczególnie zimą, kiedy mniej wietrzymy pokoje, a warunki dla powstawania roztoczy są bardzo korzystne.
Zawsze jednak dobrze jest znaleźć przyczynę tego dlaczego nie zasypiamy i źle śpimy. Dopiero całkowite jej wyeliminowanie pozwoli na długi i spokojny sen.