bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

świadome odżywianie
Dieta

Świadome odżywianie – jakie korzyści daje ta dieta?

Dieta to nie tylko sposób na utrzymanie smukłej sylwetki, a styl życia, który wpływa ponadto na nasze samopoczucie i wydajność w pracy lub szkole. W jaki sposób się odżywiać, by czerpać w sto procentach z dostarczanych wartości odżywczych, a nie wyłącznie skupiać się na smaku i pozbycia się ssania głodu? Oto kilka zalet i porad w temacie świadomego odżywiania.

Czym jest świadome odżywianie?

Odżywianie świadome to styl życia, który pomaga utrzymać twoje ciało i umysł w zdrowiu. Polega to na skupieniu się na swoim ciele i jego potrzebach żywieniowych, dostarczając mu tych składników, których nam najbardziej brakuje.
Wszystko to polega na kilku zasadach, którymi należy się kierować podczas codziennego jedzenia. Jedną z pierwszych zasad jest powolne przeżuwanie każdego kęsa. Kolejne czynniki to: obserwowanie tego jak pożywienie wpływa na nasze ciało, skupienie się w pełni na jedzeniu, więc nie oglądaniu telewizji albo nie korzystaniu z telefonu podczas posiłku. Wszystko to skupia się na fundamentalnych zasadach, które mają na celu odróżnienie prawdziwego głodu od zachcianek oraz jedzenia tyle ile potrzebuje nas organizm, a nie ile jeszcze zostało na talerzu.

Świadome odżywianie a odchudzanie

Czy taka samokontrola podczas jedzenie rzeczywiście wpływa na odchudzanie? Należy pamiętać, że cała ta dieta wiąże się z dostarczaniem sobie przyjemnych odczuć, czyli na jedzeniu np. rzeczy nieszczególnie zawsze niskokalorycznych. Jemy to, co wpływa na nas podwyższony nastrój, ale jednocześnie nie będzie wprawiało nas w wyrzuty sumienia. Kluczowym jednak jest to ile się je, a nie co dokładnie. Zabierając się za posiłek tylko wtedy, gdy rzeczywiście jesteśmy głodni i zjedzenie tylko tyle, by nasz żołądek poczuł się nasycony, sprawia, że nie przejadamy się oraz nie sięgamy po przekąski w trakcie dnia. Ważnym punktem jest również długie przeżuwanie, co sprawia, że o wiele łatwiej jest nam się nasycić posiłkiem. Podczas odchudzania liczy się deficyt kaloryczny, więc w trakcie diety świadomego odżywiania jest możliwe zgubienie kilku, a nawet więcej kilogramów.

Ekologicznie i ekonomicznie!

Jedzenie w sposób świadomy łączy się z tym, że wybieramy produkty o lepszej jakości. Bywają one droższe, ale należy pamiętać, że podczas tej diety jada się o wiele mniej, co równoważy wydatki. Posilając się prawdziwym pożywieniem, napełnia się swój żołądek na znacznie dłużej, a organizmowi dostarcza się wiele potrzebnych witamin. O wiele inaczej ma się, gdy jada się jedynie nisko jakościowe jedzenie, które może ponadto źle wpływać na wątrobę.
Świadome odżywianie wiąże się przede wszystkim z ekologią, ponieważ niwelujemy ryzyko marnowania jedzenia. O wiele więcej przykładamy wagi wobec tego, co jemy i ile, co sprowadza się do większej ekologiczności życia.