bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

Pielęgnacja włosów po ciąży
Uroda

Pielęgnacja włosów po ciąży – co zrobić, aby po urodzeniu dziecka włosy przestały wypadać?

Przed urodzeniem dziecka twoje włosy były w doskonałej kondycji, jednak wraz z pojawieniem się maleństwa na świecie, zaczęły być słabe i nadmiernie wypadają? Jest to problem, z którym zmaga się wiele kobiet, jednak właściwa pielęgnacja włosów po ciąży jest w stanie przywrócić ich piękno – poznaj najskuteczniejsze sposoby!

kerabione mama na wypadanie włosów po ciąży

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży – skąd ta przypadłość?

Po urodzeniu dziecka, wiele kobiet skarży się na wzmożone wypadanie włosów, które ciężko opanować. Łysienie po ciąży fachowo nazywa się łysieniem poporodowym, zaś proces ten jest ściśle powiązany z gospodarką hormonalną. Podczas ciąży utrzymany zostaje wysoki poziom estrogenów, odpowiedzialny między innymi za zdrowie włosów. Po porodzie jednak ilość tego hormonu spada, przez co kosmyki stają się matowe, cienkie i zaczynają mocniej wypadać. Dodatkowo, ilość obowiązków młodej mamy często nie polepsza sytuacji – spora dawka stresu wpływa na zwiększenie poziomu prolaktyny, której duże ilości również sprawia, że włosy wypadają bardziej niż zwykle. 

Jak zatem powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja włosów po ciąży, aby w niedalekim czasie móc znowu cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami?

Dieta na wzmocnienie włosów – jakich składników odżywczych nie warto pomijać?

Kiedy po urodzeniu dziecka włosy wypadają ze zdwojoną siłą, warto przede wszystkim działać od wewnątrz. Dobrym pomysłem będzie systematyczne stosowanie bezpiecznego i sprawdzonego suplementu diety, jak kerabione mama, który można zażywać jeszcze w trakcie ciąży, aby zapobiegać nadmiernej utracie włosów. Są to witaminy dla kobiet karmiących piersią, dlatego bez obaw można je stosować nawet zaraz po urodzeniu dziecka. Kompleksowy preparat jest bogaty w niezbędne składniki odżywcze, pomagające utrzymać włosy w doskonałej kondycji oraz pozwalające zahamować wypadanie włosów po ciąży

Oprócz złożonego suplementu diety, młoda mama powinna dostarczać swojemu organizmowi również niezbędne witaminy oraz mikro i makroelementy w pożywieniu. Najważniejsze, aby posiłki zawierały optymalne ilości witamin z grupy B oraz witaminy A, E i H, znanej szerzej jako biotyna. Wymienione witaminy występują między innymi w nabiale, warzywach kapustnych, kiełkach i orzechach. Istotne jest również spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które skutecznie zapobiegają wypadaniu włosów – w największych ilościach znajdziesz je w awokado, tłoczonych na zimno olejach oraz tłustych rybach. 

W diecie na zdrowe włosy nie może zabraknąć także siarki, której aminokwasy zawarte są w keratynie, czyli podstawowym budulcu włosa. Siarkę znajdziesz między innymi w takich produktach jak mięso, ryby, nabiał, soczewica, jarmuż, algi czy truskawki i morele. Oprócz tego składnika zadbaj, aby w twoim menu nie zabrakło pozycji zawierających cynk, krzem oraz żelazo, które nie tylko wpływają na tworzenie się keratyny, ale także przyspieszają wzrost włosa i wpływają na ich piękny, zdrowy wygląd. 

Pielęgnacja włosów po ciąży – czego unikać przy nadmiernym wypadaniu włosów?

Kiedy włosy stają się osłabione i zaczynają nadmiernie wypadać, powinnaś na pewien czas zrezygnować z zabiegów, które mogą doprowadzić do ich jeszcze większych uszkodzeń. Warto dać odpocząć włosom od farbowania oraz stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury. Ciasny koński ogon, choć wygodny, również może dodatkowo osłabiać włosy, przez co wciąż będziesz zmagać się ze swoim problemem. 

Zmagając się z wypadaniem włosów, staraj się unikać zbyt długiego kontaktu kosmyków ze słońcem. Długie oddziaływanie promieni słonecznych na włosy może bowiem sprawić, że staną się one przesuszone. Zniszczone włosy, które nie są dostatecznie nawilżone, będą znacznie bardziej podatne na uszkodzenia oraz złamania, przez co łatwo je uszkodzić nawet podczas zwykłego rozczesywania. 

Oprócz zdrowego odżywiania i suplementów diety, możesz uzupełnić swoją pielęgnację działając od zewnątrz. Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków o łagodnej i często naturalnej formule, która wzmocni działanie wewnętrznych preparatów, nadając dodatkowo włosom miękkości i blasku. Podczas mycia skóry głowy masuj ją przez kilka minut, aby pobudzić cebulki włosowe, a następnie zastosuj nieobciążającą odżywkę bądź maskę. Możesz także rozejrzeć się za wcierką, która systematycznie stosowana wzmacnia włosy, przyspieszając również ich wzrost.