bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

wegetarianizm a zdrowie
Dieta

Dieta bezmięsna – wegetarianizm a zdrowie

Dieta wegetariańska sięga filozofa Pitagorasa i obejmuje doktrynę, że ludzie powinni spożywać pokarmy wyłącznie lub głównie pochodzenia roślinnego. Istnieje wiele form diety wegetariańskiej, która ma zarówno zalety, jak i wady. Ludzie przestają jeść mięso z różnych przyczyn.

Rodzaje wegetarianizmu

Rozróżnia się kilka form wegetarianizmu, które różnią się w zależności od proporcji dozwolonej żywności pochodzenia zwierzęcego oraz rodzaju i sposobu przygotowania diety roślinnej:

– Wegetarianie Ovo-lacto nie jedzą mięsa ani ryb, ale jajka i produkty mleczne,
– Laktowegetarianie nie spożywają mięsa, ryb i jajek,
– Dieta wegańska zawiera tylko produkty roślinne.

Powody diety wegetariańskiej

Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale również określony sposób życia. Wegetarianie nie stanowią jednolitej grupy ludzi, ponieważ przyczyny diety, formy i cele ich diety są zupełnie inne.
Powody przejścia na dietę mogą być różne, m.in.: dbałość o zdrowie, nietolerancja mięsa, chęć ograniczenia spożycia zanieczyszczeń poprzez ukierunkowaną selekcję żywności lub względy ekologiczne w celu zachowania naturalnych zasobów przyrody.
Motywy wegetarianizmu mogą mieć również charakter religijny lub etyczny.

Wegetarianizm a zdrowie

Z jednej strony aspekty zdrowotne odgrywają ważną rolę dla wegetarian, mogą być również stosowane jako środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, na przykład nadwadze. Dieta wegetariańska w wielu przypadkach pozwala uniknąć otyłości.
Z żywieniowego punktu widzenia dieta w dużej mierze bezmięsna lub wcale nie zawierająca mięsa, zmniejsza również spożycie tłuszczu i białka, co jest również dobre dla zdrowia, ponieważ zdecydowana większość ludzi przyjmuje zbyt dużo tych składników, a tym samym naraża się na choroby cywilizacyjne.
Dzięki diecie wegetariańskiej można uniknąć cukrzycy, dny moczanowej, zaburzeń metabolizmu tłuszczów.
Wegetarianie powinni upewnić się, że otrzymują wystarczającą ilość witaminy B12, witaminy D, żelaza, wapnia i białka. Przeciętna osoba aktywna zwykle potrzebuje 0,8 g białka na kilogram masy ciała dziennie.

Skład odżywczy diety wegetariańskiej

Dieta, w której pomija się mięso, może być zdrowa, ale nie zawsze jest. Wegetarianie, którzy nieprawidłowo komponują jedzenie, narażają się na objawy niedoboru oraz problemy z wchłanianiem i trawieniem składników odżywczych. Jednak przy zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diecie wegetariańskiej stan zdrowia wielu wegetarian jest znacznie lepszy niż „mięsożerców”. Najważniejszymi podstawowymi składnikami diety wegetariańskiej są: woda, owoce i warzywa, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, jajka, rośliny strączkowe, oleje roślinne i tłuszcze roślinne.